
Jesień w ogrodzie
Sezon jesienny to ostatni gwizdek, aby jeszcze coś posadzić w naszym ogrodzie. Mogą to być tuje, krzewy i rośliny, które przetrwają zimę. Jesień to też czas porządków, nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Suche liście, igły, chwasty- wszystko to trzeba dokładnie wygrabić, ziemię można nawieźć naturalnym nawozem.
Warto też poprzycinać gałęzie i odrosty w naszych krzewach i wyciąć te drzewka, które już nam nie pasują, albo obumarły w czasie lata lub wiosną. Warto tez uzupełnić korę na skarpach i skalniakach oraz sprawdzić szczelność folii przy roślinach ozdobnych.
Rośliny z wymaganiami
Kupując rośliny ogrodowe, nie ważne czy te duże czy te małe, musimy pamiętać o ich wymaganiach. Jeżeli mamy w planie stworzyć ogród, który będzie sam o siebie dbał, powinniśmy wybrać rośliny wymagające minimum opieki i takie, które się wzajemnie tolerują. Ważny jest też dobór roślin pod glebę, która dominuje w naszym ogrodzie.
Możemy też poprosić o pomoc obsługę sklepu w którym planujemy zrobić ogrodowe zakupy. Często takie sklepy oferują również usługę projektowania ogrodu. Dobrze jest tez od razu kupić odżywki do kupowanych roślin, aby pomóc im się zaadoptować w nowym miejscu po zasadzeniu.
Style ogrodowe
Przy tworzeniu ogrodu warto zainspirować się jakimś klasycznym style. W tym celu można wybrać się do różnych ogrodów botanicznych w naszej okolicy i podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań. Ostatnio modne i popularne są ogrody japoński lub chińskie (nie, to nie to samo). W przestrzeniach miejskich w dużych miastach są ogrody właśnie w tych stylach.
W ogrodzie japońskim ważna jest woda i jej przepływ. Istotne są też kamienie oraz ogólna harmonia, połączona z minimalizmem. Woda w tych ogrodach ma również znaczenie symboliczne- woda to życie, a jej ruch ma nawiązywać do przemijającego czasu. Z bardziej nowoczesnych stylów można z powodzeniem zastosować minimalizm, który świetnie sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach jak i w małych ogródkach. Dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji.